top of page

מה זה מערכת שליטה ובקרה

במרחב הבנוי קיימות מערכות חשמליות שונות שרבות מהן נדרשות לפעולות מתואמות שלהן וביניהן, כמו חדרים חכמים, מערכת אבטחה, תאורה, מיזוג, מערכות מולטימדיה, תריסים חשמליים ועוד. למטרה זו קיימות מערכות שליטה ובקרה הפועלות כגוף מרכזי אחד ששולט ומבקר באופן יעיל וחכם על המערכות השונות בחללים של המבנה, ומאפשר במידת הצורך לשלב יחד פעולה של מספר מערכות על ידי "תרחיש". כמו כן ניתן לשלוט במערכות אלו בעזרת אמצעים שונים, מקרוב או מרחוק, למשל על ידי מסכי מגע, מחשב נייח או נייד, טאבלט וטלפון נייד חכם.

למה משמשות מערכות שליטה ובקרה

בעזרת מערכת בקרה ושליטה ניתן לשלוט במערכות שונות במרחב בנוי, בין אם מדובר בבית פרטי, עסק או משרד. כך למשל, מערכות אלו יכולות לשלוט בתפקוד של מערכות בית חכם, מערכות מיזוג, בפתיחה וסגירה של תריסים, בתפקוד גופי תאורה, בתפעול מערכות מולטימדיה, תפעול מערכות כריזה, תפעול מערכות השקיה, מערכות אבטחה, אינטרקום ועוד. כמו כן עם מערכות שליטה ובקרה ניתן לבחון תפקוד של מערכות שונות בכל חלל וחדר במבנה ואף מחוצה לו, ולשלוט על תפקוד כל מערכת לחוד או כיחידה אחת. למשל ניתן לשלוט באופן אחיד בפעולת התריסים במבנה או לשלוט בנפרד בתפקוד תריסים בחדרים ספציפיים. כמו כן אפשר לתכנת מערכות אלו לניהול מספר משימות מתואמות בין מכשירים ומערכות שונות. למשל בעת עזיבת הבית או המשרד אפשר לתכנת את המערכת לסגור אורות, לנעול דלתות, להפעיל מערכות אבטחה ולסגור מזגנים.

איזה פתרונות מספקת מערכת שליטה ובקרה

מערכות שליטה ובקרה מספקות מענה לצרכים שונים עם פתרונות מלאים מקצה לקצה. למשל הן משמשות להפעלה וניהול של חדרים חכמים, בעלי ממשק ידידותי פשוט ונוח לשימוש שוטף, שלא נדרש בידע טכני כדי להפעילו. בעזרת ממשק זה ניתן לשלוט על מערכות שונות במבנה ואף ליצור ולנהל מגוון תרחישים. למשל ניתן לקבוע תרחיש אבטחה למערכת שליטה ובקרה עבור צורכי אבטחה שונים, כמו מקרה בו החיישנים מזהים שריפה ובאופן עצמאי מתריעים על כך באמצעי תקשורת שונים ובמערכת כריזה, מבודדים אגף שנשרף, פותחים חלונות וכדומה.

דוגמא נוספת לניהול תרחיש הינה כאשר רוצים להציג מצגת בחדר ישיבות, אז המערכת דואגת לסגירת תריסים ווילונות, עמעום תאורה, הורדת מסך גדול והפעלת המקרן.

בנוסף לכך מערכות שליטה ובקרה גם משמשות לצורכי בקרה וניטור מרחוק של חדרים חכמים על כל מערכותיהם וציוד הקצה שלהפ, עם בחינת תקינות של כל מרכיבי החדר החכם ותיקונם מרחוק או על ידי שליחת טכנאי. כך למעשה ניתן למנוע מצבים מביכים ולא מקצועיים של התכנסות לפגישה חשובה בחדר ישיבות והתמודדת עם עיכוב שמקורו באי תקינות של המערכת. יכולות אלו ונוספות מאפשרות למערכות אלו לספק פתרונות עבור דרישות וצרכים של מגוון ענפים במשק, בין אם מענפי רפואה, הייטק, חקלאות, תעשיית מזון, לוגיסטיקה ותחבורה, רשתות קמעוניות, בנייני משרדים, מוסדות אקדמיה ועוד.

מה היתרונות של מערכת שליטה ובקרה

להתקנת מערכות שליטה ובקרה יש יתרונות מהותיים, התורמים לתפקוד חכם, יעיל ומהיר של הארגון. בתור התחלה יכולות הניטור והבקרה של מערכות אלו מעלה את רמת השליטה על אמצעי מולטימדיה, חשמל ואלקטרוניקה בעסק, ללא יצירת עומס או תקלות, ומאפשרת לנתח מצבים שונים וליצור תרשימים ותרחישים שמתאימים במדויק למאפייני הארגון. בנוסף למערכות בקרה ושליטה יש יכולת לקבל עדכונים וסטטוסים אודות מצב המערכות השונות בארגון וביצועיהן גם בזמן אמת. כל זאת מסופק עם גורם אחד המרכז את פעילות המערכות הארגון ומקל על השליטה בהן באופן מסונכרן, יעיל ופשוט לשימוש ואבחון.

בנוסף, מערכות שליטה ובקרה מספקות אמצעי מתקדם ויעיל המשפר את תפקודו של הארגון ומעניק מענה מידי לצרכים שונים, בין אם לצורכי משרד, ניהול ישיבות, צורכי אבטחה ועוד. המענה יכול לחסוך בכוח אדם, משפר את תנאי העבודה, חוסך התעסקות בפרטים טכניים שונים ומונע בזבוז זמן וכסף בהתאמת המרחב לצרכים משתנים.

מהם ההבדלים בין סוגי המערכות לשליטה ובקרה

בשוק של ימינו ניתן למצוא סוגים שונים של מערכות שליטה ובקרה. למשל ניתן למצוא מערכות המיועדות לצורכי איסוף מידע, רכישה ופקוח, הפועלות באמצעות שליחת אותות מקודדים למערכות ומוצרי קצה. בנוסף קיימות מערכות בקרה ושליטה, קטנות וגדולות, ומערכות עם או בלי משוב, כאשר מערכת עם משוב מאפשרת לבקרים עדכונים בהתאם לנתונים שמתקבלים ממערכות וחיישנים שונים. כמו כן קיימות מערכות מבוזרות המשמשות לצורכי ניהול, בקרה ופיקוח אחר תהליכי תעשיה שונים כמו מערכות חשמל, מערכות פס ייצור ועוד.

מעבר לכך קיימים בשוק מוצרים שונים עבור מערכות בקרה ושליטה הנבדלים במאפייני תפקודם, בין אם עבור חדרים חכמים, שילוט דיגיטלי, תצוגה אל חוטית, שיחות ועידה וידאו, מערכות הגברה, מערכות תזמון חדרים, מערכות הרמה, מתאמי תצוגה, פאנל חיבורים, בקרי שליטה, ועוד.

מה כדאי לדעת לפני התקנת מערכות שליטה ובקרה

מכיוון שיש בשוק סוגים שונים של מערכות שליטה ובקרה עם מאפיינים שונים, יש חשיבות רבה טרם התקנת המערכת להתאמתה לצורכי ומאפייני הארגון ומאפייני המבנה בו היא תותקן. התאמה זו יש לבצע באופן מקצועי, מוקפד ומדויק עם גורם המתמחה בתכנון, פיתוח והטמעה של מערכות שליטה ובקרה על כל רכיביהן, כמו בקרים, ממרים, חיישנים, וכן עיצוב מסכי קיר, תכנות המערכת ליצירת תרחישים ועוד. גורם שכזה יאפיין את צורכי הארגון, ייעץ לו בבחירה ותכנון נכון של מערכת מתאימה, יתקין את המערכת בבית העסק, יטמיע אותה ויפקח מרחוק אחר תפקודה.

למידע נוסף, חזור לעמוד הבית >>

bottom of page